توربین‌های گازی 6بی

نقاط عطف توربین‌های گازی ۶بی در طول چهل سال

تعداد توربین‌های گازی ۶بی متعلق به شرکت جی‌ئی، به بیش از ۱۱۵۰ عدد در سراسر جهان رسیده که از کاربردهای آن می‌توان به تولید انرژی در بخش‌های صنعتی مانند پتروشیمی، نفت و گاز، اکتشاف و تولید سیمان اشاره کرد. امروزه، بیش از ۹۰۰ عدد از این توربین در حال بهره‌برداری بوده و در حدود ۵۵ درصد از آنها، در حالت عملیاتی قرار دارند. توربین گازی ۶بی، از زمان انتقال و نصب اولین واحد در ۴۰ سال پیش در نیروگاه گلندیو صنایع مونتانا-داکوتای، از نقاط عطف بسیاری برخوردار بوده‌است. دارین هولزر، مدیر بخش توربین‌های بادی و احتراقی صنایع مونتانا-داکوتا اذعان داشته که ارتباط قوی این صنایع با جی‌ئی در دهه ۷۰، با اولین سفارش برای تجهیزات فریم ۶ آغاز شد. سپس، در سال ۱۹۷۸، اولین توربین گاز ۶بی خریداری و انتقال یافته و در حال حاضر، پس از ۴۰ سال، هنوز از قابلیت‌اطمینان بالا از فناوری‌های توربین گاز جی‌ئی استفاده می‌شود.

در حال حاضر، این واحد در شرایط محیطی بسیار سرد و گرم، زمانی که به برق بیشتری نیاز است، در عملکرد بار بیشینه قرار دارد. بیشترین بهره‌مندی از این واحد به دلیل توانایی زیاد آن با سازگار بودن به تغییرات گسترده دمایی از ۳۰- تا ۱۱۰ درجه فارنهایت، در مونتانا می‌باشد. از زمان اولین نصب آن در نیروگاه گلندیو، توربین ۶بی به بیش از ۶۵ میلیون ساعت کارکرد معادل رسیده‌است. برخی از نکات برجسته عبارتند از:

  • در سال ۱۹۹۱، جی‌ئی فناوری احتراق با آلایندگی ناکس پایین (کمتر از ۲۵ پی‌پی‌ام) را در کنار ویژگی‌های دیگر ۶بی مانند قابلیت استفاده از سوخت‌های مختلف معرفی می‌کند.
  • در سال ۲۰۰۰، پیشرفت‌های جدید کمک می‌کند تا این توربین به عملکرد بهتر، از جمله افزایش تولید ۶ درصد و افزایش بهره‌وری ۵ درصد دست یابد که این امر، بازار رقابت را در بین تولیدکنندگان انرژی جهانی در طول دوره انتقالی در صنعت انرژی همچنان زنده نگه می‌دارد.
  • در سال ۲۰۰۹، جی‌ئی توربین گازی ۶بی پیشرفته خود را به نام پی‌آی‌پی معرفی کرده که در آن از مواد و پوشش بهتر، ارتقاء آب‌بندها و آیرودینامیک مشتق‌شده از فناوری کلاس اف برای افزایش تولید و بهره‌وری استفاده کرده‌است. امروزه پی‌آی‌پی به حدود ۲۰۰ واحد رسیده و این پیکربندی استاندارد برای توربین‌های جدید ۶بی است.
  • در سال ۲۰۱۱، جی‌ئی اولین ارتقاء فلنج به فلنج در جهان را روی یکی از ۶بی‌های خود در یک کارخانه خانوادگی تولید کاغذ در اسپانیا (اس آ آی سی آ)، تکمیل کرد. این ارتقاء، عملکرد قابل‌توجهی را شامل بهبود ۱۳ درصد افزایش توان خروجی، بهبود ۸ درصدی بهره‌وری و افزایش ۱۰ درصدی تولید بخار نشان می‌دهد.
  • در سال ۲۰۱۸، جی‌ئی شروع به نصب فن‌آوری پیشرو در صنعت پیشرفته گاز (ای‌جی‌پی) در سه توربین گاز ۶بی در نیروگاه هوفوف سعودی می‌کند. این پروژه نشان‌دهنده اولین ارتقاء اِی‌جی‌پی در صنعت سیمان و گسترش فناوری اِی‌جی‌پی به ناوگان پنجم جی‌ئی است.

 

منبع:

GENEWSROOM

 

*نقاط عطف توربین‌های گازی شرکت جنرال الکتریک (بخش چهارم)

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی