تولید کنندگان توربین گاز روسیه

چشم‌اندازی از تولیدکنندگان توربین گاز روسیه (بخش دوم)

در این بخش، به بررسی اجمالی سه کارخانه توربین اورال، ساتورن و فولاد لنینگراد و نقش آنها در صنعت توربین گاز روسیه پرداخته شده‌است.

کارخانه توربین اورال

این شرکت در اِکاترینبورگ واقع شده و بخشی از شرکت «رِنوا» می‌باشد. اولین توربین بخار آ‌تِ -۱۲ با توان ۱۲ هزار کیلووات، در ماه مه سال ۱۹۴۱، توسط سازندگان توربین اورال تست شد. با وجود اینکه این اولین توربین اورال بود، اما برای ۴۸ سال به خوبی کار کرد. کارخانه توربین اورال یکی از شرکت‌های پیشرو ساخت ماشین‌آلات در روسیه در زمینه طراحی و تولید توربین‌های بخار با توان متوسط و بالا، توربین‌های بادی، توربین‌های بخار کم‌فشار، واحدهای پمپاژ گاز، توربین‌های گاز و غیره است. توربین‌های تولیدشده توسط کارخانه توربین اورال، حدود ۵۰ درصد از کل توربین‌های انرژی در روسیه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع را تشکیل می‌دهد. این کارخانه، ظرف بیش از ۷۰ سال، ۸۶۱ توربین بخار را با ظرفیت ۶۰ هزار مگاوات برای نیروگاه‌ها و کشورهای مختلف عرضه کرده‌است. این شرکت، همچنین خانواده‌ای از توربین‌های بخار را برای انواع مختلفی از نیروگاه‌های بخار توسعه داده‌است.

علاوه بر این، متخصصان کارخانه توربین اورال در حال توسعه و آماده‌سازی تولید توربین برای کارخانه‌های سیکل ترکیبی با ظرفیت ۹۵-۴۵۰ مگاوات نیز هستند. در حال حاضر، کارخانه توربین اورال در همکاری نزدیک با متخصصان «روتِک» و شرکت «سولزر» (سوئیس)، مدرن‌سازی شیوه مدیریت و طرح‌های فناورانه را برای توسعه موفق و تطبیق فناوری‌های پیشرفته خارجی دنبال می‌کند. این اقدامات، بطور قابل‌توجهی موقعیت شرکت را در بازار تقویت می‌کند. این شرکت همچنان به توسعه راه‌حل‌های طراحی مطلوب برای تجهیزات اصلی توربین ادامه داده و به مشتری راه‌حل‌های خدماتی مدرن ارائه می‌دهد. از جمله می‌توان به ارائه خدمات مربوط به توربین‌های بخار و گاز با گارانتی طولانی‌مدت اشاره نمود.

توربین گاز روسیه

در ماه فوریه ۲۰۱۲، این کارخانه تجهیزاتی با کیفیت بالا را برای تولید پره‌های توربین خریداری کرد. تجهیزات توربین که توسط کارخانه توربین اورال تولید شده، بطور ثابت مشتریان را حتی در هنگام رقابت شدید با تولیدکنندگان خارجی جذب می‌کند. در پایان فوریه ۲۰۱۲، این کارخانه یک توربین بخار جدید ۶۵ مگاواتی را برای واحد نیروگاهی شماره ۲ «کوزباس اِنرگو» تولید کرد. توربین جدید تی-۶۵/۶۰-۱۳۰-۲اِم با موفقیت در ایستگاه مونتاژ کارخانه توربین اورال آزمایش شده‌است. لازم به ذکر است که خط تولید توربین با دو سیلندر تی-۶۵/۶۰-۱۳۰-۲اِم توسط کارخانه توربین اورال ایجاد شده‌است. اخیراً، در ایستگاه مونتاژ کارخانه توربین اورال، توربین تک‌سیلندر جدید تی ۶۰/۵۰ – ۸،۸ که برای نیروگاه پتروپاولسک تولید شده، تست شد. در حال حاضر، مسئله تهیه چند توربین اورال برای کارخانه های قزاقستان در مرحله مذاکره قرار دارد.

ساتورن

ساتورن توسعه‌دهنده و سازنده تجهیزات صنعتی توربین گاز با توان کم، متوسط ​​و زیاد برای استفاده در نیروگاه‌های حرارتی، شرکت‌های صنعتی و میدان‌های نفت و گاز می‌باشد. ساتورن یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های صنعتی در روسیه است که در سال ۱۹۱۶، تصمیم گرفته شد تا به کمک وام دولتی، پنج کارخانه خودروسازی تاسیس کند (از جمله در شهر ریبینسک). در سال‌های پس از انقلاب، کارخانه در جهت توسعه و تولید موتورهای هواپیما به فعالیت خود ادامه داد. در اوایل دهه ۹، کارخانه موتورسازی ریبینسک به شرکت «ریبینسک موتورز» تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۱، پس از ادغام با دفتر طراحی موتور ریبینسک، نام این شرکت به ساتورن تغییر پیدا کرد و تولید توربین‌های گاز برای صنایع انرژی و گاز را آغاز نمود. در خطوط تولید محصولات این شرکت، ابتدا باید به توربین‌های گازی صنعتی دو شفت جی‌تی‌دی– ۶پی‌ام و جی‌تی‌دی– ۸پی‌ام اشاره نمود که برای محرک‌های ژنراتور الکتریکی بعنوان بخشی از توربین گاز جی‌تی‌ای–۸/۶پی‌ام بکار رفته و در ​​نیروگاه‌های حرارتی توربین گاز با توان متوسط (۶از تا ۶۴ مگاوات و بالاتر) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این شرکت همچنین یک خانواده از توربین‌های گاز استاندارد جی‌تی‌دی–۶/۴، ۱۰/۳پی‌اِم را برای استفاده بعنوان بخشی از واحدهای پمپاژ گاز و نیروگاه‌های حرارتی (از ۴ مگاوات و بالاتر) تولید می‌کند. همچنین برای نیروگاه‌هایی با توان کم (از ۲.۵ مگاوات و بالاتر)، توربین گاز تک شفت دی‌او۴۹آر را با یک گیربکس کواکسیال یکپارچه تولید می‌کند. علاوه بر آن، توربین گازهای دریایی اِم۷۵آریو، اِم۷۰‌اِف‌آریو ،ای ۷۰/ ۸آر دی را تولید می‌کند که برای محرک ژنراتورهای الکتریکی و کمپرسورهای گاز در نیروگاه‌های با توان کم و متوسط ​​(۴ مگاوات و بالاتر) استفاده می‌شود. در سال ۲۰۰۳، آزمایش جی‌تی‌دی-۱۱۰، اولین توربین گاز روسیه با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگاوات انجام شد.

توربین گاز روسیه

جی‌تی‌دی-۱۱۰یک توربین گاز تک شفت است که بعنوان بخشی از تاسیسات برق و بخار با توان بالا (از ۱۱۰ تا ۴۹۵ مگاوات و بیشتر)، در چهارچوب برنامه هدفمند فدرال «سوخت و انرژی» برای نیازهای سیستم‌های انرژی داخلی ساخته شده‌ و هنوز تنها زمینه توسعه در مهندسی مکانیک توربین گاز با توان بالا در روسیه می‌باشد. در حال حاضر، پنج دستگاه جی‌تی‌دی-۱۱۰ برای « گازپروم اِنرگو هولدینگ» و «اینتررائو» در حال بهره‌برداری می‌باشد. اخیرا مرکز مهندسی «تکنولوژی توربین‌های گاز» (ساتورن همراه با شرکت اینتر) برنده رقابت «روسنانو» برای ایجاد یک مرکز مهندسی شد که به تولید محصولات نوآورانه، مخصوصا جی‌تی‌دی-۱۱۰اِم و مدرن کردن آن با توان ۱۱۰ مگاوات می‌پردازد.

توربین گاز روسیه

در حقیقت، مرکز مهندسی جدید ویژگی‌های فنی و اقتصادی جی‌تی‌دی-۱۱۰ را به بهترین نمونه‌های جهان در این کلاس توان تبدیل می‌کند. علاوه بر این، در تولید موتور، از فناوری‌های پوشش‌های نانوساختار استفاده شده‌ که قابلیت‌اطمینان بخشی از توربین و همچنین عمر مفید بیشتر قطعات بخار و موتور را بطور کلی افزایش می‌دهد. جی‌تی‌دی-۱۱۰اِم پایه‌ای برای ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی روسی با توان بالا خواهد بود.

 کارخانه فولاد لنینگراد

کارخانه فولاد لنینگراد یک کارخانه منحصر به فرد است. این کارخانه در سال ۱۸۵۷، زمانی که امپراتور الکساندر دوم دستور تاسیس شرکت سهامی «کارخانه فولاد سن پترزبورگ» را صادر کرد، تاسیس شد. در این کارخانه، تولید توربین‌های بخار در سال ۱۹۰۷، هیدرولیک در سال ۱۹۲۴، گاز در سال ۱۹۵۶ آغاز شد. تا به امروز، بیش از ۲۷۰۰ توربین بخار و بیش از ۷۸۰ توربین هیدرولیک در کارخانه فولاد لنینگراد تولید شده‌است. این شرکت، امروزه یکی از بزرگترین شرکت‌های انرژی در روسیه می‌باشد که زیرمجموعه‌ای از شرکت «پاور ماشین» است و طیف گسترده‌ای از توربین‌های بخار و هیدرولیکی را با توان مختلف طراحی، تولید و سرویس‌دهی می‌کند.

توربین گاز روسیه

از پیشرفت‌های این کارخانه می‌توان به تولید توربین گاز جی‌تی‌ئی-۶۵ با ظرفیت ۶۵ مگاوات اشاره کرد. توربین گاز جی‌تی‌ئی-۶۵ می‌تواند در انواع مختلف واحدهای ترکیبی بخار و گاز برای مدرن‌سازی و ساخت نیروگاه‌های جدید مورداستفاده قرار بگیرد. از لحاظ قیمت و ویژگی‌های فنی، جی‌تی‌ئی-۶۵ به عنوان ماشینی با توان متوسط، نیازهای نیروگاه‌های داخلی و سیستم‌های قدرت را برآورده می‌کند. در اوایل سال ۲۰۰۰، کارخانه فولاد لنینگراد قراردادی را با شرکت زیمنس برای تولید و فروش توربین گاز جی‌تی‌ئی-۱۶۰ با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در روسیه و بلاروس امضا کرد.

نمونه اولیه توربین گاز وی-۹۴.۲ که در کارخانه فولاد لنینگراد درچهارچوب قرارداد بین «کی‌ای‌اس» و «پاور ماشین» تولید شده، به نیروگاه پرم تحویل داده‌ شد. در دسامبر ۲۰۱۱، پاور ماشین و شرکت زیمنس توافقنامه‌ای برای ایجاد یک شرکت مشترک در روسیه برای تولید و نگهداری توربین‌های گاز به نام « تکنولوژی توربین‌های گاز زیمنس» امضا کردند. این پروژه توسط اینتر توربو از سال ۱۹۹۱، بعنوان شرکای مشترک شرکت انجام شده‌است.

این شرکت جدید، به تحقیق و توسعه توربین‌های جدید گاز، تولید محلی در روسیه، مونتاژ، فروش، مدیریت پروژه‌ها و خدمات توربین‌های توان بالا در کلاس ئی و اِف با توان ۱۶۸ تا ۲۹۲ مگاوات می‌پردازد. این جهت از فعالیت شرکت «تکنولوژی توربین‌های گاز زیمنس» که با راهبرد توسعه صنعت انرژی فدراسیون روسیه برای سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۲۰ و در آینده تا سال ۲۰۳۰ مرتبط است، توسط کارخانه فولاد لنینگراد با داشتن مجوز تولید توربین جدید با توان بالا (حدود ۳۰۰ مگاوات) سازماندهی می‌شود.

 

منبع:

AQUA-THERM

 

چشم‌اندازی از تولیدکنندگان توربین گاز روسیه (بخش اول) 

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی