بازرسی موتورهای ترنت

برنامه رولزرویس برای بازرسی موتورهای ترنت

شرکت رولزرویس از موافقت خود برای آغاز برنامه بازرسی زودهنگام برخی از موتورهای ترنت۱۰۰۰ توسط بازرسان مراجع سازمان ایمنی هوانوردی اروپا خبر می‌دهد. این تصمیم یک هفته پس از زمین‌گیر شدن دو فروند هواپیمایی بوئینگ ۷۸۷-۱۰ شرکت هواپیمایی سنگاپور اتخاذ شده‌است. جدیدترین عضو خانواده موتورهای ترنت، از زمان ورود به خدمت عملیاتی در اواخر سال ۲۰۱۷، با مشکلات متعددی مواجه بوده‌است. بنابر اعلام رولزرویس، تا پایان فوریه ۲۰۱۹، بیش از ۳۵ فروند جت مسافربری بوئینگ ۷۸۷ در نقاط مختلف جهان به علت خوردگی پره‌های موتور و ایجاد ترک در برخی از قطعات موتورهای ترنت زمین‌گیر شده‌اند.

مدیر بخش موتورهای هوایی رولزرویس معتقد است که بروز این اشکالات در موتور ترنت۱۰۰۰ آنها را متعجب کرده و بر این اساس، انجام بازرسی زودهنگام به رولزرویس کمک می‌کند تا از بروز اشکالات مشابه برای ۱۸۰ دستگاه موتور توربوفن ترنت۱۰۰۰ در صف تحویل به مشتری در طی چند ماه آینده جلوگیری می‌شود. شرکت هواپیمایی سنگاپور، اخیرا دو فروند جت مسافربری در ایرلاینر خود را به علت مشاهده خوردگی و تغییرات ظاهری در پره‌های موتور زمین‌گیر کرده‌است.

اغلب موتورهای ترنت۱۰۰۰ دست خوش این مشکل در مسیرهای پرواز ژاپن، کره جنوبی و تایلند مورد استفاده قرار گرفته‌اند که جز مناطق با تعداد سیکل‌های برخاست و نشست فراوان به شمار می‌روند. رولزرویس مدعی است بیش از یک میلیارد پوند زیان مالی ناشی از مشکلات موتور ترنت۱۰۰۰ را متحمل شده‌است. مهندسان رولزرویس کار بر روی توسعه و تست پره‌های جدید برای موتور ترنت۱۰۰۰ را آغاز کرده‌اند و انتظار می‌رود این مشکل تا اوایل سال میلادی آینده، بطور کامل برطرف شود.

 

منبع:

Euronews

 

*رولزرویس علت خوردگی پره‌های موتور ترنت اکس‌دبلیو‌بی را بررسی می‌کند

*بازرسی موتور ترنت پیش از انتقال به سلول تست

*نقص فنی در پمپ‌های سوخت موتور ترنت ۱۰۰۰

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی