بازرسی موتورهای ترنت

برنامه رولزرویس برای بازرسی موتورهای ترنت

شرکت رولزرویس از موافقت خود برای آغاز برنامه بازرسی زودهنگام برخی از موتورهای ترنت ۱۰۰۰ توسط بازرسان مراجع سازمان ایمنی هوانوردی اروپا خبر می‌دهد. این تصمیم یک هفته پس از زمین‌گیر شدن دو فروند هواپیمایی بوئینگ ۷۸۷-۱۰ شرکت هواپیمایی سنگاپور اتخاذ شده‌است. جدیدترین عضو خانواده موتورهای ترنت از زمان ورود به خدمت عملیاتی در اواخر سال ۲۰۱۷ با مشکلات متعددی مواجه بوده‌است. بنابر اعلام رولزرویس تا پایان فوریه ۲۰۱۹ بیش از ۳۵ فروند جت مسافربری بوئینگ ۷۸۷ در نقاط مختلف جهان به علت خوردگی پره‌های موتور و ایجاد ترک در برخی از قطعات موتورهای ترنت زمین‌گیر شده‌اند.

مدیر بخش موتورهای هوایی رولزرویس معتقد است که بروز این اشکالات در موتور ترنت ۱۰۰۰ آنها را متعجب کرده و بر این اساس، انجام بازرسی زودهنگام به رولزرویس کمک می‌کند تا از بروز اشکالات مشابه برای ۱۸۰ دستگاه موتور توربوفن ترنت ۱۰۰۰ در صف تحویل به مشتری در طی چند ماه آینده جلوگیری می‌شود. شرکت هواپیمایی سنگاپور اخیرا دو فروند جت مسافربری در ایرلاینر خود را به علت مشاهده خوردگی و تغییرات ظاهری در پره‌های موتور زمین‌گیر کرده‌است.

اغلب موتورهای ترنت ۱۰۰۰ دست خوش این مشکل در مسیرهای پرواز ژاپن، کره جنوبی و تایلند مورد استفاده قرار گرفته‌اند که جز مناطق با تعداد سیکل‌های برخاست و نشست فراوان به شمار می‌روند. رولزرویس مدعی است بیش از یک میلیارد پوند زیان مالی ناشی از مشکلات موتور ترنت ۱۰۰۰ را متحمل شده‌است. مهندسان رولزرویس کار بر روی توسعه و تست پره‌های جدید برای موتور ترنت ۱۰۰۰ را آغاز کرده‌اند و انتظار می‌رود این مشکل تا اوایل سال میلادی آینده به طور کامل برطرف شود.

 

منبع:

Euronews

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی