نیروگاه حرراتی

سفارش جدید میتسوبیشی برای راه‌اندازی نیروگاه حرارتی با سوخت هیدروژن

شرکت سامانه‌های نیروگاهی میتسوبیشی هیتاچی، سفارشی را برای راه‌اندازی یک نیروگاه حرارتی نسل جدید، مبتنی بر استفاده از ترکیب گاز مایع و هیدروژن به عنوان سوخت دریافت کرده‌است. این سفارش، توسط شرکت آمریکایی آی‌پی‌ای مستقر در ایالت یوتا ارائه شده‌است. در صورت راه‌اندازی و عملیاتی‌ شدن این نیروگاه، میزان آلایندگی دی‌اکسیدکربن آن در مقایسه با نیروگاه‌های زغال سنگ‌سوز و یا نیروگاه‌های گاز طبیعی به ترتیب ۷۵ و ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

شرکت ژاپنی میتسوبیشی پیش از این، پروژه مشابهی را در اروپا آغاز کرده که در قالب آن انتظار می‌‌رود نیروگاه حرارتی راه‌اندازی نماید که به طور کامل از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می‌کند، در حالی که در نیروگاه موردنظر در آمریکا، ترکیبی از هیدروژن و گاز طبیعی به عنوان سوخت مدنظر است. بر اساس این سفارش به ارزش تقریبی ۲۸۶ میلیون دلار، شرکت میتسوبیشی متعهد شده تا نیروگاه جدید را در محل استقرار یک نیروگاه قدیمی زغال سنگ‌سوز در ۱۴۰ کیلومتری شهر سالت لیک‌سیتی، مرکز ایالت یوتا راه‌اندازی نماید.

این نیروگاه جدید، قادر به تولید توان الکتریکی معادل ۸۴۰ مگاوات خواهد بود. علاوه بر این، میتسوبیشی قرارداد طولانی‌مدت نگهداری و ارائه خدمات پشتیبانی برای نیروگاه را با شرکت آی‌پی‌ای به امضا رسانده‌است. این نیروگاه سیکل ترکیبی جدید از سال ۲۰۲۵ وارد چرخه عملیاتی می‌شود. انتظار می‌رود ترکیبی شامل ۳۰ درصد هیدروژن و ۷۰ درصد گاز طبیعی به عنوان سوخت در این نیروگاه به کار گرفته شود و به طور متوسط در هر سال ۴.۶ میلیون تن تولید آلاینده‌های دی‌اکسیدکربن کاهش یابد.

شرکت میتسوبیشی در پروژه ای مشابه قصد دارد یک نیروگاه ۴۴۰ مگاواتی را در شمال هلند راه‌اندازی کند که به طور کامل از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده خواهد کرد. برخی از تحلیل‌گران حوزه انرژی معتقدند برای عملیاتی شدن این ایده و راه‌اندازی و بهره‌برداری کامل از نیروگاه‌های نسل آینده، مبتنی بر سوخت هیدروژن، هنوز چالش‌های فناورانه‌ای وجود دارد و امیدوارند که شرکت میتسوبیشی در انجام این پروژه‌ها موفق باشد و این چالش‌های فناورانه را پشت سر بگذارد.

 

منبع:

Asia Nikkei

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی