وزارت انرژی روسیه

اعلام تغییرات جدید وزارت انرژی روسیه برای شرایط انتخاب پیمانکاران بهسازی نیروگاه‌های حرارتی

وزارت انرژی روسیه اخیرا تغییراتی را برای شرایط انتخاب پیمانکاران پروژه‌های ارتقاء نیروگاه‌های حرارتی با تمرکز بر توربین‌های گاز اعلام کرده‌است. در سال ۲۰۱۹، دولت روسیه از برنامه جامع خود برای ارتقاء نیروگاه‌های حرارتی با بودجه ۲۲ میلیارد یورو رونمایی کرد. پروژه‌هایی که در قالب این برنامه انجام شوند، تضامین لازم از دولت روسیه مبنی بر بازگشت سرمایه را دریافت خواهند کرد. شرط کلیدی برای شمول پروژه‌ها در قالب این برنامه، بومی‌سازی تجهیزات در خاک روسیه است.

انتظار می‌رود اولین مرحله انتخاب پروژه‌های تایید شده ارتقاء نیروگاه‌های حرارتی در قالب این برنامه، تا اول اکتبر سال جاری میلادی انجام شود. مرحله نصب و راه‌اندازی تجهیزات در قالب این پروژه‌های ارتقاء برای بازه‌های زمانی بین سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۸ مدنظر قرار گرفته‌است. وزارت انرژی روسیه در کنار این طرح جامع ملی، کماکان آمادگی خود را برای دریافت پیشنهاد از شرکت‌های خارجی به ویژه در حوزه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی اعلام کرده‌است. اما سه شرط اصلی را در این زمینه در نظر خواهد داشت. این شروط عبارتند از:

  • تعویض همزمان توربین بخار و توربین گاز
  • عدم افزایش توان خروجی نیروگاه پس از ارتقاء از مرز ۲۵۰ مگاوات
  • نصب تجهیزات خریداری‌شده تا پیش از سال ۲۰۱۵ به صورت کاملا نو

وزارت انرژی روسیه تاکید کرده این تغییرات تنها برای پروژه‌هایی لحاظ می‌شود که در قالب برنامه جامع حمایتی دولت این کشور با افق زمان راه‌اندازی بین سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۸ تعریف نشده باشند. همچنین قید حداقل ساعت عملیاتی معادل ۱۵۰ هزار ساعت برای توربین‌های گاز با ظرفیت کمتر از ۳۵۰ مگاوات و فشار بیش از ۱۰ مگاپاسکال برای توربین‌های بخار و تاریخ تولید پس از ۱۹۷۰ برای توربین‌های بخار و گاز از این پس اعمال خواهد شد.

علاوه بر این، تغییراتی در مورد برنامه جامع حمایتی ارتقاء توربین‌های گاز با افق ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۸ اعمال شده که یک مورد شامل افزایش ضریب حاشیه سود بازگشت سرمایه‌گذاری از ۱.۲ به ۱.۵ و مورد دیگر افزایش سقف توان خروجی نصب‌شده پروژه‌های مشمول این طرح حمایتی از ۱۰۰۰ به ۱۲۰۰ مگاوات است.

 

منبع:

Prime

 

*تکمیل پروژه ارتقاء نیروگاه حرارتی قدیمی روسیه

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی