جی‌ئی90

ربع قرن فعالیت عملیاتی موتور GE90

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۱۹۹۵، یک فروند جت مسافربری بوئینگ۷۷۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز پروازی را از لندن به مقصد دبی انجام‌ داد. این هواپیما به موتورهای جی‌ئی۹۰ مجهز بود و در قالب این پرواز، اولین تجربه عملیاتی این موتور توربوفن روزآمد در آن زمان کلید خورد. ناوگان عملیاتی موتور توربوفن جی‌ئی۹۰ که از آن به‌عنوان یکی از قابل‌اطمینان‌‌ترین موتورهای موجود در بازار هوانوردی جهان یاد می‌شود، در ژوئیه سال جاری میلادی‌، رکورد یکصد میلیون ساعت پرواز عملیاتی را ثبت کرد. رکوردشکنی‌های موتورجی‌ئی۹۰ در سال ۲۰۲۰ ادامه دارد و در نوامبر امسال، مدیران جنرا‌ل ‌الکتریک بیست و پنجمین سال بهره‌برداری عملیاتی از این موتور را جشن گرفتند. جنرال ‌الکتریک بیش از ۲۸۰۰ دستگاه موتور جی‌ئی۹۰ در دو نمونه ۹۴بی و ۱۱۵بی را به ۷۰ مشتری در کشورهای مختلف جهان فروخته‌است.

این موتورها بر روی همه‌ نمونه‌های خانواده بوئینگ۷۷۷ نصب شده و به‌طور اختصاصی نیروی پیشران نمونه۷۷۷-۳۰۰ ئی‌آر، ۷۷۷-۲۰۰ ال‌آر و ۷۷۷اف را تامین می‌کنند. نکته حائز اهمیت در بهره‌برداری از موتور جی‌ئی۹۰ آن است که حجم کار تعمیر و نگهداری ناشی از دستورالعمل‌های سازنده بر اساس امریه‌های صلاحیت پروازی در قالب سرویس بولتن در این یک ربع قرن بسیار کمتر از سایر موتور‌ها بوده و این گواه روشنی از پختگی طراحی و کیفیت عملکردی بالای موتور جی‌‌ئی‌۹۰ ‌است. معماری ساختاری و طراحی مکانیکی موتور جی‌ئی۹۰ الهام‌بخش اغلب موتورهای توربوفن تولیدی جنرال‌ الکتریک و سی‌اف‌ام در دو دهه اخیر بوده و موتورهای روزآمد جی‌ئی‌نکس و خانواده لیپ و همچنین موتور نسل آینده پاسپورت برای نصب بر روی جت‌های تجاری سبک و موتور جی‌ئی۹۰اکس برای نصب بر روی بوئینگ۷۷۷اکس بر مبنای موتور جی‌ئی۹۰ توسعه یافته‌اند.

موتور جی‌ئی ۹۰ به مدت ۱۷ سال رکورد پرقدرت‌ترین موتور توربوفن هوایی جهان با نیروی پیشران ۱۲۷ هزار و۹۰۰ پاوند را در اختیار داشت. این رکورد توسط موتور تازه وارد جی‎ئی‎نکس که اخیرا گواهینامه صلاحیت پروازی خود را‌ دریافت کرده شکسته‌ شد و حد‌نصاب نیروی پیشران یک موتور توربوفن به ۱۳۴ هزار و ۳۰۰ پاوند رسید. موتور جی‌ئی۹۰ در دو دهه اخیر به عنوان مرجع اصلی موتورهای توربوفن بخش هوانوردی جنرال ‌الکتریک برای هواپیماهای مسافربری پهن‌پیکر ایفای نقش کرده‌است. موتور جی‌ئی۹۰ با قطر دهانه فن ۳۱۲ سانتی‌متر، بزرگترین موتور توربوفن جهان به شمار می‌رود که در آن برای نخستین بار پره‌های فن از جنس مواد مرکب با موفقیت بکار گرفته‌ شد. در این موتور یک محفظه احتراق کاملا جدید تعبیه شده‌ و با نسبت گذردهی۹ و نسبت فشار کلی ۴۰ عملکرد بهینه و موثر داشته‌است. بدون شک خانواده موتور جی‌ئی۹۰ را به‌عنوان یکی از محصولات موفق بخش هوانوردی جنرال‌ الکتریک می‌توان قلمداد کرد که انتظار می‌رود حضور قدرتمندی در بازار هوانوردی جهان در سال‌های پیش‌رو داشته‌است.

 

منبع:

aviationpros

 

*نمای نزدیکی از اجزای موتور توربوفن GE90

*فرآیند کامل تعمیر موتور توربوفن GE90 [فیلم]

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی