توربوپراپ

دو حادثه در یک روز برای موتور هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای جدید ایرلاین روسی

در رویدادی جالب در صنعت حمل و نقل هوایی، یک فروند هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای ای‌تی‌آر۷۲ متعلق به شرکت هواپیمایی روسی یو‌تی‌ایر، در یک روز دو بار دچار حادثه از ناحیه موتورهای خود شد. این اتفاق در نخستین روز ماه ژوئیه رخ داد و حادثه‌ای در پرواز اول در فاز برخاست و در پرواز دوم در فاز اوج‌گیری به وقوع پیوست. هواپیمای ای‌تی‌آر۷۲ شرکت یو‌تی‌ایر در ساعات اولیه بعد از ظهر روز اول ژوئیه، خود را برای یک پرواز محلی از شهر سوچی به کراسنودار در روسیه آماده می‌کرد. خدمه پرواز درحالیکه هواپیما مانور برخاست خود را روی باند تکمیل می‌کرد، متوجه روشن شدن چراغ نشانگر کاهش فشار روغن در موتور شدند.

خلبان بر اساس دستورالعمل پروازی موفق شد هواپیما را بدون مشکلی خاص در باند شماره ۲۴ فرودگاه سوچی به زمین بنشاند. پس از انتقال مسافران به هواپیمای جایگزین، خدمه تعمیر و نگهداری شرکت یو‌تی‌ایر، رفع مشکل را بر روی هواپیمای ای‌تی‌آر۷۲ آغاز کردند و پس از ساعاتی با تایید ناظر فنی، هواپیما آماده بازگشت به خدمت عملیاتی شد. هشت ساعت پس از وقوع حادثه اول، این هواپیما برای پروازی دیگر از سوچی به مقصد آستاراخان آماده شد و ۶۶ مسافر سوار آن شدند. این بار لحظاتی پس از برخاست و درحالیکه هواپیما در حال اوج‌گیری در ارتفاع ۱۶ هزار پاوند بود، یکبار دیگر نشانگر افت فشار موتور سمت چپ هواپیما فعال شد. نیم ساعت بعد، خلبان با انجام مانورهای لازم منطبق ‌بر دستورالعمل پرواز در شرایط اضطراری، هواپیما را بطور ایمن در فرودگاه مبدا به زمین نشاند.

هنوز جزئیات دقیقی در مورد توالی این دو حادثه مشابه اعلام نشده، اما تحلیلگران صنعت هوایی روسیه با دقت تحولات مربوط به این حادثه را دنبال می‌کنند. چندی پیش در آوریل ۲۰۲۱، یک فروند هواپیمای ای‌تی‌آر۷۲ ای‌تی‌ایر بر روی باند با هواپیمای یاک-۴۰ برخورد کرد و دچار صدمات جدی شد. شرکت هواپیمایی یو‌تی‌ایر، ناوگان متشکل از ۱۵ فروند هواپیمای ای‌تی‌ایر۷۲-۵۰۰ در اختیار دارد. این هواپیما عمر عملیاتی کمتر از ۱۰ سال دارد و می‌تواند ۷۰ مسافر را جابجا کند.

 

منبع:

simpleflying

 

*عرضه توربین گازی پرقدرت روسیه در نمایشگاه‌های بین‌المللی

*آغاز تولید انبوه موتورهای هیبریدی در روسیه از ۲۰۲۹

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها