توقف پروازهای آزمایشی بوئینگ B777X

نقص فنی موتور و توقف پروازهای آزمایشی بوئینگ ۷۷۷اکس

توقف پروازهای آزمایشی بوئینگ B777X

بوئینگ به طور موقت، برنامه آزمایش‌های پروازی جدیدترین عضو خانواده جت مسافربری پهن‌پیکر B777X را پس از بروز نقص فنی در موتور توربوفن GE9X متوقف کرد. شرکت‌های آمریکایی بوئینگ و جنرال الکتریک، سازنده هواپیمای B777X و موتور GE9X، پس از توقف پروازهای آزمایشی بوئینگ B777X مشغول بررسی جوانب حادثه پیش‌آمده هستند. نقص فنی مذکور، در یک پرواز آزمایشی در اوایل اکتبر ۲۰۲۲ به وقوع پیوست. در این حادثه، یک فروند هواپیمای بوئینگ B777-9 در حال انجام مجموعه‌ای از پروازهای آزمایشی در محدوده شهر سیاتل، دستخوش نقص فنی در یکی از موتورهای خود شد.

موتور GE9X تاکنون در قالب ۲۶۰۰ سیکل پروازی، بیش از ۱۷۰۰ ساعت پرواز آزمایشی را تجربه کرده‌است. بوئینگ، چهار فروند نمونه پیش‌تولیدی B777X برای شرکت در برنامه پروازی این پرنده تولید کرده‌است. پرواز مذکور در اوایل اکتبر ۲۰۲۲، در قالب برنامه ارزیابی صلاحیت پروازی این هواپیما انجام شد.

متخصصان بخش هوانوردی جنرال الکتریک، بازرسی بروسکوپ موتور حادثه‌دیده را تکمیل کرده‌اند و بر اساس توافق با بوئینگ، بخشی از قطعات آسیب‌دیده برای بررسی بیشتر به تاسیسات آزمایش و ارزیابی جنرال الکتریک در اوهایو ارسال خواهد شد.

در جریان انجام این آزمایش پروازی، خلبان هشدار افزایش دما در موتور را دریافت کرد که منتج به خاموش کردن موتور شد. جنرال الکتریک و بوئینگ توافق کردند که پس از یافتن علت دقیق حادثه و برنامه‌ریزی برای اقدامات اصلاحی، برنامه آزمایش‌های پروازی تکمیلی را از سر بگیرند.

بوئینگ B777X، به‌عنوان جدیدترین عضو خانواده B777، در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. بوئینگ تاکنون بیش از ۳۰۰ سفارش قطعی برای این پرنده دریافت کرده‌است. علیرغم بروز مشکلات مختلف در توسعه این جت مسافربری پهن‌پیکر روزآمد، نخستین نمونه پیش‌تولیدی B777X در ژانویه ۲۰۲۰ اولین پرواز خود را انجام داد. بنابر جدیدترین اظهار نظر بوئینگ، انتظار می‌رود نخستین فروند از هواپیمای B777X در سال ۲۰۲۵ عملیاتی شود. همچنین، امید آن می‌رود که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳، گواهینامه صلاحیت پروازی این پرنده صادر شود. این در حالی است که بروز نقص فنی اخیر برای موتور GE9X، ممکن است برنامه ارزیابی گواهینامه صلاحیت پروازی این هواپیما را با تاخیر روبرو کند.

منبع:

aerotime

#بوئینگ #جنرال الکتریک #گواهینامه صلاحیت پروازی #موتور هوایی #موتور توربوفن

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها