رکورد یک میلیارد ساعت پرواز عملیاتی برای موتورهای بخش کانادایی پرت‌اند‌ویتنی

موتورهای بخش کانادایی پرت‌اند‌ویتنی

بخش کانادایی شرکت پرت‌اندویتنی، اخیرا پس از دستیابی به رکورد یک میلیارد ساعت پرواز عملیاتی برای موتورهای خود، از زمان شکل‌گیری شرکت در سال ۱۹۲۸، به چندین نقطه عطف مهم دست یافته‌است. همچنین خانواده موتورهای توربوپراپ PT6، بیش از شش دهه، فعالیت عملیاتی را پشت سر گذاشته‌است. خانواده موتورهای PT6 یکی از رایج‌ترین و متنوع‌ترین موتورها در صنعت هوانوردی جهانی به‌شمار می‌روند.

دستیابی به رکورد یک میلیارد ساعت پرواز عملیاتی

برای شرکت‌های تولیدکننده موتور، دستیابی به یک میلیون و ده میلیون ساعت پرواز عملیاتی چه در سبد کامل محصولات و چه با یکی از موتورها، معمولا یک فرآیند طولانی تلقی می‌شود. همانطور که اشاره شد، رسیدن بخش کانادایی پرت‌اندویتنی به مرز یک میلیارد ساعت پرواز عملیاتی، بسیار درخور توجه است.

برای رسیدن به این رکورد ساعت پروازی، شرکت پرت‌اندویتنی کانادا بیش از ۱۱۰ هزار موتور را تولید کرده که در حال حاضر بیش از ۶۶ هزار از این موتورها عملیاتی هستند. این شرکت به بیش از ۱۶ هزار مشتری خدمات متنوع ارائه می‌دهد. موتورهای پرت‌اندویتنی در هوانوردی تجاری، عمومی، منطقه‌ای، بالگردی و حتی واحدهای برق کمکی (APU) در سراسر جهان بکار گرفته شده‌اند.

شش دهه عملکرد و نوآوری

در میان بسیاری از نمونه‌های موفق موتور تولیدشده توسط پرت‌اندویتنی کانادا، خانواده موتورهای PT6 به‌عنوان یکی از سازگارترین موتورها در تاریخ هوانوردی شناخته می‌شوند. خانواده موتورهای PT6 از زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ معرفی شد، در سراسر جهان برای نصب بر روی هواپیماهای ثابت بال و بالگرد مورد استقبال قرار گرفت. بیش از ۶۴ هزار دستگاه از موتور PT6 تولید شده که توان لازم برای بیش از ۱۵۵ کاربرد مختلف هوانوردی را تامین می‌کند. این موتور همچنین تنها موتور توربوپراپ تایید‌شده مطابق قوانین پرواز با تک موتور در پروازهای مسافربری تجاری در اروپا، آمریکای شمالی، نیوزلند و استرالیا است.

جای تعجب نیست که خانواده موتورهای PT6 در حال حاضر به ۵۰۰ میلیون ساعت پرواز رسیده که عملکرد بی‌نظیر موتور، قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آن را ثابت می‌کند. برای اثبات بیشتر این نکات می‌توان به جدیدترین نمونه ارتقا از این خانواده اشاره کرد. این نمونه PT6 سری E، اولین موتور با یک ملخ الکترونیکی یکپارچه دو کاناله و سامانه کنترل خودمختار دیجیتالی در هوانوردی عمومی است.

بنابر اعلام شرکت پرت‌اندویتنی کانادا، این شرکت با تکیه بر روحیه نوآورانه خود متعهد است تا اطمینان حاصل کند که خانواده موتورهای PT6 همچنان موتوری مطلوب برای آینده باقی بماند. موتور PT6 دستاوردهای مهمی را در عملکرد، سامانه‌های کنترل و هوشمندی داده‌ها به ارمغان می‌آورد. هر نمونه جدید از این موتور با هدف و مشتری خاصی توسعه و طراحی می‌شود و در عین حال به دنبال کاهش تاثیرات نامطلوب زیست‌محیطی است.

منبع:

simpleflying

#پرت‌اندویتنی #موتور توربوپراپ

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها