فالکون 2000

توسعه هواپیمای دو موتوره بر اساس نمونه سه موتوره توسط داسو

توسعه هواپیمای دو موتوره فالکون ۲۰۰۰

فالکون ۲۰۰۰ محصول داسو، یک هواپیمای دو موتوره است که بال و بخش جلویی بدنه با نمونه قبلی آن موسوم به فالکون ۹۰۰ سه موتوره مشترک است. این جت تجاری ظرفیت حداکثر ده مسافر را دارد و توسط شرکت هوانوردی داسو فرانسه توسعه یافته‌است. فالکون ۲۰۰۰ اولین پرواز خود را به مدت ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه، در ۴ مارس ۱۹۹۳ انجام داد. این هواپیما در سال ۱۹۹۵، به‌عنوان یک جت تجاری به بازار معرفی شد.

اولین فالکون ۲۰۰۰، نمونه توسعه‌یافته از فالکون ۹۰۰ با طول ۲،۱ متر کوتاه‌تر بود. نیروی پیشران این هواپیما توسط دو دستگاه موتور CFE738-1-1B2 محصول جنرال الکتریک تامین می‌شود و برد آن ۵۲۶۲ کیلومتر است. شرکت داسو چندین بروزرسانی را در طرح فالکون ۲۰۰۰ انجام داد. این هواپیما با بخش‌های بهبودیافته در بال و کابین خلبان عرضه شد. لبه جلویی بال و شیارهای داخلی آن تغییر یافته‌اند. ابزارآلات پیشرفته کابین خلبان جدید با مجموعه اویونیک روزآمد کالینز جایگزین شده‌است.

طیف گسترده‌ای از انواع نمونه‌های فالکون ۲۰۰۰

طی سه دهه، شرکت فرانسوی داسو، هفت نوع مختلف از فالکون ۲۰۰۰ را تولید کرد. این شرکت نیاز به پاسخگویی به مشتریان مختلف در بازار جت تجاری را احساس کرد. فالکون ۲۰۰۰ئی‌اکس در سال ۲۰۰۳ با برد بهبودیافته ۷۱۸۲ کیلومتر ساخته شد. فالکون ۲۰۰۰ئی‌اکس دارای دو موتور توربوفن PW308C محصول پرت‌اندویتنی کانادا بود.

در سال ۲۰۰۴، داسو یک نمونه جدید به نام فالکون ۲۰۰۰ئی‌اکس EA Sy را معرفی کرد. نمونه جدید دارای مجموعه اویونیک EA Sy مبتنی بر محصول هانیول است. سامانه‌های فشار کابین و اکسیژن اصلاح شدند.

در سال ۲۰۰۷، فالکون ۲۰۰۰دی‌اکس با برد کوتاه‌تر ۶۰۲۰ کیلومتر، گواهینامه صلاحیت پروازی دریافت کرد. پس از آن نمونه جدیدی برای پاسخگویی به نیازهای خاص مشتریان معرفی شد.

در سال ۲۰۰۹، داسو یک نوع دوربردتر از فالکون ۲۰۰۰ئی‌اکس EA Sy، یعنی فالکون ۲۰۰۰ال‌اکس را معرفی کرد. فالکون ۲۰۰۰ال‌اکس دارای بالچه یکپارچه‌شده در بال بود و برد عملیاتی را به ۷۴۰۰ کیلومتر افزایش داد. این بال در راستای بهسازی برای تمام نمونه‌های قبلی فالکون ۲۰۰۰ بکار گرفته شد.

تنوع بیشتر

داسو دو نمونه جدید شامل فالکون ۲۰۰۰اس و ۲۰۰۰ال‌اکس‌اس با قابلیت نشست و برخاست از باندهای کوتاه‌تر را معرفی کرد. ویژگی‌های باند کوتاه، فاصله فرود را تا ۷۰۰ متر کاهش داد. بر این اساس، طیف کاربران احتمالی این هواپیماها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.

در مجموع ۶۷۵ فروند هواپیمای سری فالکون ۲۰۰۰ تا به امروز ساخته شده‌است. سری ۲۰۰۰ از اکتبر ۲۰۲۲، در حال تولید بوده‌است.

منبع:

simpleflying

#موتور هوایی

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی