ناوگان توربین گاز کلاس اچ

توربین‌های گاز کلاس اچ جنرال الکتریک رکورد جدیدی ثبت کردند

ثبت رکورد جدید توسط ناوگان توربین گاز کلاس اچ جنرال الکتریک

واحد کسب‌وکارهای تولید توان GE Vernova، از ثبت رکورد جدید توسط ناوگان عملیاتی توربین‌های گاز پرقدرت کلاس اچ خود خبر می‌دهد. بر این اساس، ناوگان این ماشین‌ها متشکل از ۸۸ واحد در نقاط مختلف جهان، رکورد دو میلیون ساعت عملیاتی را به ثبت رساندند. جنرال الکتریک اولین توربین گاز کلاس HA خود را در سال ۲۰۱۶ مورد بهره‌برداری قرار داد و از آن زمان تاکنون، ناوگان این ماشین‌ها مجموعا ظرفیتی معادل ۴۷ گیگاوات توان را تولید می‌کنند. این میزان توان برق موردنیاز بیش از ۳۵ میلیون خانوار را تامین می‌کند.

جنرال الکتریک مدعی است که تجهیزات ساخت این شرکت، نزدیک به ۳۰ درصد از تجهیزات نیروگاهی نصب‌شده در نقاط مختلف جهان را شامل می‌شود. پیش از این در سال ۲۰۲۱، جنرال الکتریک ثبت رکورد یک میلیون ساعت عملیاتی توسط ماشین‌های کلاس اچ خود را جشن گرفته بود. همچنین در همان سال، اولین توربین گاز GE9HA.02 به‌عنوان یکی از بزرگترین توربین‌های گاز جهان با بیشترین بهره‌وری، در نیروگاهی در جنوب مالزی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این توربین گاز پرقدرت شاخص، در نیروگاه سیکل ترکیبی ۱.۴ گیگاواتی سلطان ابراهیم در مالزی نصب شده‌است. همچنین در سال ۲۰۲۲، شرکت GE Vernova آغاز بهره‌برداری عملیاتی از نخستین توربین گاز GE7HA.03 خود در نیروگاهی در فلوریدا را جشن گرفت.

” بخوانید: آغاز بهره‌برداری عملیاتی از بزرگترین توربین گاز جنرال الکتریک در نیروگاهی در فلوریدا

توربین‌های گاز کلاس اچ جنرال الکتریک، نقش مهمی در گسترش تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی گازسوز با آلایندگی بسیار ناچیز و هزینه نگهداری مقرون‌به‌صرفه ایفا می‌کنند. در قالب یک پروژه تبدیل نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز به نیروگاه روزآمد گازسوز، دو واحد توربین گاز GE7HA.02 این شرکت در نیروگاهی در میشیگان نصب شده‌است. از جمله کاربران این توربین گاز در اروپا، می‌توان به نیروگاه استرولکا در لهستان اشاره کرد.

جنرال الکتریک مدعی است که تا سال ۲۰۳۰ امکان استفاده از سوخت هیدروژن به صورت ترکیب ۱۰۰ درصدی توسط ماشین‌های کلاس HA خود را فراهم خواهد کرد. نیروگاه سیکل ترکیبی گوانگ‌دانگ در چین، میزبان دو واحد توربین گاز GE9HA.01 است. انتظار می‌رود این ماشین‌ها به‌عنوان نخستین توربین‌های گاز نصب‌شده در خاک اصلی چین، از هیدروژن به‌عنوان سوخت استفاده کنند.

” بخوانید: جنرال الکتریک سه واحد توربین گاز برای نیروگاه چینی تامین می‌کند

جنرال الکتریک کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه نیروگاهی خود را در شرکت GE Vernova متمرکز کرده‌است. مقر اصلی این شرکت در کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده و در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا حضور فعال دارد. بالغ بر ۷۰ هزار نفر برای این شرکت کار می‌کنند. جنرال الکتریک بزرگترین تولیدکننده توربین‌های گاز در جهان به شمار می‌رود و ناوگان توربین‌های گاز نصب‌شده این شرکت، رکورد ۶۷۰ میلیون ساعت عملیاتی را پشت‌سر گذاشته‌است.

منبع:

ge

#جنرال الکتریک #نیروگاه سیکل ترکیبی #توربین گاز صنعتی

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی