هیدروژن‌سوز

خیز دوسان برای توربین‌های هیدروژن‌سوز

شرکت دوسان کره جنوبی همانند سایر بازیگران اصلی در صنعت توربین گاز جهان، برنامه مفصلی را برای توسعه توانمندی در دستیابی به توربین‌های هیدروژن‌سوز آغاز کرده‌است. دوسان قصد دارد تا سال ۲۰۲۲، تاسیسات مایع‌سازی هیدروژن را در مرکز تولیدی چانگون خود راه‌اندازی کند. در این مرکز، نوعی هیدروژن موسوم به هیدروژن مایع برای استفاده به‌عنوان سوخت در توربین‌های گاز تولید خواهد شد.

دوسان نخستین گام‌های خود در این زمینه را در بهار سال گذشته برداشت و با تعریف یک پروژه داخلی، توسعه یک محفظه احتراق برای توربین  گاز ۵ مگاواتی خود با هدف استفاده از سوخت هیدروژن را آغاز کرد. در پروژه دیگر، این شرکت با همکاری موسسه مواد و ماشین‌آلات کره موسوم به کی‌آی‌ام‌ام، پروژه‌ای را برای توسعه یک محفظه احتراق دوگانه‌سوز هیدروژنی برای نصب بر روی توربین گاز پرقدرت ۳۰۰ مگاواتی تعریف کرده‌است. دولت کره جنوبی از این تلاش‌ها حمایت کرده و در قالب چند پروژه با همکاری دوسان و سایر شرکت‌های کره‌ای، زیرساخت‌های لازم برای تولید و ذخیره‌سازی سوخت هیدروژن را دنبال می‌کند.

بر اساس برنامه راهبردی دولت کره جنوبی انتظار می‌رود تا سال ۲۰۴۰، هشت گیگاوات برق تولیدی توسط نیروگاه‌های این کشور مبتنی بر استفاده از سوخت هیدروژن باشد. بر این اساس، تقاضا برای سوخت هیدروژن در صنعت نیروگاهی این کشور در سال ۲۰۳۰ به بالغ بر ۱.۹۴ میلیون تن و تا سال ۲۰۴۰ به حدود ۵.۲۶ میلیون تن خواهد رسید. استفاده از سوخت هیدروژن هدف تولید برق بدون آلایندگی کربنی تا سال ۲۰۵۰ را محقق خواهد کرد.

 

منبع:

power-eng

 

*توربین دوسان اسکودا برای نیروگاهی در اسکاتلند

*توربین‌های دوسان اسکودا برای نیروگاه اندونزی

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها