برق افغانستان

زیمنس انرژی و مشارکت در توسعه زیرساخت برق افغانستان

زیمنس انرژی یک توافقنامه چند مرحله‌ای جامع در دو سال گذشته میلادی با افغانستان امضا کرده تا از طریق توسعه یک سیستم انرژی مدرن، پایدار و مقرون به صرفه، این کشور را به‌عنوان قطب انرژی در آسیای میانه تبدیل کند. استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، همچنین یکی از اولویت‌های این توافقنامه است. هدف این توافقنامه، بهبود دسترسی به برق به منظور بهره‌برداری بهتر از ظرفیت افغانستان و در نتیجه، تحریک رشد اقتصادی و صنعتی است. اجرای این پروژه، همچنین باید این کشور را قادر به تولید منابع جدید درآمدی کند.

موقعیت مکانی مناسب از نظر راهبردی به‌عنوان قطب انتقال انرژی در منطقه و همچنین منابع انرژی تجدیدپذیر فراوان در کشور، طیف وسیعی از امکانات را ارائه می‏‌دهد. بنابر اعلام مدیرعامل شرکت زیمنس انرژی، تهیه برنامه انرژی، منافع طولانی‌مدت افغانستان را به همراه خواهد داشت که نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند شد. این پروژه، نمونه خوبی از رویکرد جامع زیمنس در تأمین انرژی با کارآیی، مقرون به صرفه و پایدار است. زیمنس بخش اول این توافقنامه را در ژانویه ۲۰۱۹ با دولت افغانستان امضا کرد. به عنوان بخشی از توافقنامه ایجاد قطب تولید انرژی در افغانستان، زیمنس انرژی از این کشور برای تهیه منبع تغذیه مطمئن و مقرون به صرفه در منطقه هندوکش به عنوان بخشی از یک برنامه سه مرحله‎‌ای پشتیبانی خواهد کرد.

در عین حال، باید از منابع طبیعی به طور موثر در محل استفاده شود. زیمنس انرژی همچنین از دولت افغانستان در توسعه برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای در این کشور پشتیبانی خواهد کرد. از این منظر، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و تقویت توانمندی نیروی کار بومی افغان از مزیت‌های اجرای این طرح است. بخش‌های زیادی از شبکه برق افغانستان در حال حاضر بسیار پراکنده است و برای اغلب مناطق از کشورهای همسایه برق تأمین می‌شود. در حال حاضر، تنها حدود ۲۸ درصد از ۳۷ میلیون نفر جمعیت افغانستان به برق دسترسی دارند. این توافقنامه برای بهبود قابل‌توجه دسترسی به برق پایدار و کارآمد در نظر گرفته شده‌است.

زیمنس انرژی یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده فناوری انرژی در جهان است. این مجموعه شامل فناوری انرژی متداول و تجدیدپذیر، به عنوان مثال توربین‌های گاز و بخار، نیروگاه‌های ترکیبی با سوخت هیدروژن، ژنراتورها و ترانسفورماتورها است. مشارکت فعال در پروژه‏‌ها، زیمنس انرژی را به یکی از پیشتازان بازارهای جهانی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل کرده‌است. تخمین زده می‏‌شود که یک ششم تولید برق در جهان مبتنی بر تجهیزات و فناوری‌های ارائه‌شده توسط انرژی زیمنس باشد. زیمنس انرژی بیش از ۹۰ هزار نفر نیروی کار را در بیش از ۹۰ کشور جهان استخدام کرده و در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۷.۵ میلیارد یورو فروش داشته‌است.

منبع:

pressebox

 

*نقطه عطف تاریخی در صنعت نیروگاهی افغانستان با ابتکار عمل زیمنس

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها