توربوپراپ

توسعه موتور توربوپراپ جدید توسط روستک

شرکت کلیموف وابسته به اتحادیه موتورسازان روسیه یو‌ئی‌سی، سفارشی را برای ساخت موتور تی‌وی۷-۱۱۷اس‌تی-۰۲ برای نصب بر روی هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای جدید روسی با نام تی‌وی‌آر‌اس-۴۴ دریافت کرده‌است. این هواپیما در کارخانه هواپیماسازی اورال، مراحل توسعه خود را پشت سر می‌گذارد. انتظار می‌رود تولید انبوه نمونه‌های عملیاتی این موتور، از سال ۲۰۲۵ کلید بخورد.

این موتور بر اساس بهسازی موتور تی‌وی۷-۱۱۷اس‌تی-۰۱ نصب‌شده بر روی هواپیمای مسافربری ایلیوشن۱۱۴-۳۰۰ توسعه یافته است. اولین پرواز این هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای ایلیوشن، در دسامبر ۲۰۲۰ انجام شده‌است. موتور توربوپراپ جدید روسی، توانی معادل ۲۴۰۰ اسب بخار دارد و مصرف سوخت آن نسبت به نمونه‌های پیشین کمتر است. یکی از تفاوت‌های این موتور نسبت به نمونه‌های پیشین، استفاده از سامانه راه‌اندازی(استارت الکتریکی) در مقایسه با بکارگیری استارتر نیوماتیک است.

همچنین سامانه انتقال روغن و سوخت در آن بهسازی شده و از یک سامانه کنترل خودکار برای مدیریت فرآیندهای کارکردی موتور استفاده شده‌است. انتظار می‌رود تا نیمه سال ۲۰۲۳، نمونه‌های اولیه این موتور برای انجام آزمایش‌های زمینی و پروازی آماده شوند. هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای تی‌وی‌آر‌اس-۴۴ با ظرفیت ۵۰ مسافر، جایگزین هواپیماهای قدیمی روسی و غربی فعال در صنعت حمل و نقل هوایی روسیه مانند آنتونوف۲۴ و یاک۴۰، یاک۲۶ و هواپیماهای دش ۸-۲۰۰/۳۰۰ می‌شود.

 

منبع:

rostec

 

*پروژه ۳۰۰ میلیون دلاری روستک برای راه‌اندازی سلول تست موتور توربوفن پی‌دی۳۵

*عرضه توربین گازی پرقدرت روسیه در نمایشگاه‌های بین‌المللی

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها